top of page

 

tečaj feratanja

 

Ferate so v prevodu iz italijanskega jezika oznaka za zavarovane plezalne poti. Za plezanje po teh poteh, ki so večinoma speljane čez strma skalna pobočja in celo stene, je potrebno poleg moči v rokah in nogah obvladati tudi različne plezalne tehnike, obvladati uporabo varovalne gorniške oziroma plezalne opreme ter poznati tehnike varovanja in samovarovanja. Seveda je potrebna tudi primerna psihična pripravljenost. Tečaj varnega plezanja po feratah je odlična priložnost, da dobite potrebna znanja ter izkušnje v družbi inštruktorja ter boste hkrati vsa na novo pridobljena znanja preizkusili v živo na lažjih in zmerno težkih feratah. Na tečaju bomo spoznavali na praktičnem delu osnovne gorniške vozle, potrebno opremo za plezanje po feratah, tehnike samovarovanja, samoreševanje, varovanje in pomoč soplezalcu, spuščanje ob vrvi, čakajo pa nas tudi teoretična predavanja…

 

Tečaji se bodo odvijali v stenah nad Vipavo ter v Glinščici, dolini na italijanski strani Krasa, ki nas od slovenske meje pripelje skoraj povsem do morja. Glinščica skriva veliko zanimivosti ter možnosti za različne aktivnosti, kot je pohodništvo, športno plezanje, kolesarjenje in tudi plezanje po feratah, ki so jih uredili in posodobili v zadnjih letih ter so lahko primeren uvod v tovrstne aktivnosti. V Glinščici imamo na voljo tri ferate – Zimska roža, Nos in Bruno Biondi. Prva je nekako najlažja, zadnja najtežja in najatraktivnejša, težavnosti pa so nekje v okviru stopnje C/D. Dostopi so zelo kratki, prav tako sestopi. Stene nad Gradiščem pri Vipavi nam postrežejo z dvema feratama, Furlanova pot (B) in Otmarjeva pot (C), tam pa je tudi veliko možnosti za športno plezanje in alpinizem.

Plezanje po zavarovanih plezalnih poteh oziroma tako imenovano »feratanje« ne pomeni le vlečenja po jeklenicah ter ostalih varovalih, temveč predvsem raznovrstno gibanje v strmih stenah ob varovanju na jeklenicah. Tako bomo spoznavali kako se sploh pripraviti na plezanje zavarovanih plezalnih poti in kako jih varno preplezati ter ob tem uživati v razgledih in se zabavati. Vadili bomo tudi spuščanje ob vrvi ter opravili kakšen lažji in kratek vzpon v skalnih oziroma športno-plezalnih smereh za spoznavanje plezalnih tehnik. Na tečaju se bomo učili in uporabljali različne gorniške vozle – osmica, šestica, polbičev vozel, bičev vozel, prusikov vozel, francoski vozel, Machardov vozel...

Tečaj se izvede ob prijavi najmanj 8 oseb. Možnost izvedbe tečaja po dogovoru tudi za organizirane skupine.

 

Več informacij o tečaju, seznam potrebne opreme in ostale podrobnosti dobite ob prijavi na tečaj.

 

Termini: april, maj, september, oktober, november

bottom of page